شناسه ارکید (ORCID) چیست و چه کاربردی دارد؟

شاید برای شما هم پیش آماده باشد که وقتی مقاله خود را به یک ژورنال معتبر خارجی سابمیت می‌کنید، از شما پرسیده می‌شود که ارکید ORCID نویسنده مقاله چیست؟ اگر نمی‌دانید که ORCID چیست و چگونه شناسه ارکید برای خود تهیه کنید، این پست از موسسه ژورنال یاب را مطالعه کنید.

برای اینکه نحوه دریافت شناسه ارکید را یاد بگیرید می توانید این مقاله را مطالعه کنید.

ارکید (ORCID) چیست؟

ORCID مخفف عبارت Open Researcher and Contributor ID به معنی شناسه آزاد نویسندگان و پژوهشگران است. درواقع شناسه ارکید یک کد 16 رقمی است که موسسه ارکید به هر نویسنده، پژوهشگر و دانشجویی که در سایت این موسسه ثبت‌نام کرده‌اند، یک کد منحصربه‌فرد اختصاص می‌دهد. توجه کنید که کد ارکید هر فرد با فرد دیگر کاملاً متفاوت است و ثبت‌نام در این سایت کاملاً رایگان بوده و هر پژوهشگری می‌تواند شناسه ارکید داشته باشد.

بهترین موسسه معتبر چاپ مقاله
ادامه مطلب

وقتی شما در سایت ارکید به آدرس اینترنتی https://orcid.org/ ثبت‌نام ‌کنید، موسسه ارکید یک کد دیجیتال به شما اختصاص می‌دهد. کدهای زیر شناسه ارکید دو شخص متفاوت است:

orcid.org/0000-0001-5882-6823

orcid.org/0000-0003-2404-7447

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، همه کدهای ارکید با عبارت orcid.org شروع شده (که همان آدرس سایت موسسه ارکید است) و در ادامه 16 عدد قرار دارد که این اعداد 4 تا 4 تا از هم جدا شده‌اند. توجه کنید که رقم آخر در این کد می‎تواند حرف بزرگ X هم باشد.

کاربرد شناسه ارکید

شما می‌توانید با کد 16 رقمی ارکید اختصاص داده شده به افراد مختلف، وارد صفحه و پروفایل آن فرد شوید و رزومه کاری و تحصیلی، مقالات و کتب منتشر شده آن فرد را مشاهده کنید.

مثلاً اگر روی کد ارکید orcid.org/0000-0001-5882-6823 کلیک کنید، شما می‌توانید رزومه و مشخصات آن فرد را مطابق شکل زیر مشاهده کنید.

شناسه ارکید

خدمات تخصصی ژورنال یاب

معرفی بهترین و مناسب ترین مجلات برای مقاله شما

شما می توانید فرایند جستجو و یافتن مجله مناسب مقاله خود را به تیم تخصصی ژورنال یاب بسپارید. این کار تاثیر بسیار زیادی در پذیرش مقاله شما دارد.

استخراج، ترجمه، ویراستاری و سنجش عدم سرقت ادبی

کلیه خدمات مربوط به آماده سازی مقاله شما از قبیل استخراج، ترجمه تخصصی، ویراستاری علمی و ساختاری و قرایند های کنترلی از قبیل سنجش عدم سرقت علمی در ژونال یاب به شما ارائه می گردد.

ارسال مقاله شما برای مجله با ضمانت خدمات انجام شده

شما می توانید فرایند ارسال و یا اصطلاحاََ سابمیت مقاله خود را به متخصصان ژورنال یاب بسپارید. ژورنال یاب با بهره گیری از متخصصان توانا و با سابقه درخشان این کار را انجام می دهد.

توجه کنید که هر فردی در صفحه ارکید خود می‌تواند اطلاعات و مشخصات خود را تغییر دهد و رزومه خود را در آنجا ثبت و به‌روزرسانی کند. پس به‌جای این‌که رزومه خود را به ژورنال‌ها و دانشگاه‌های دیگر ارسال کنید، شما می‌توانید با ارسال کد ارکید خود این امکان را به دیگران دهید تا بتوانند از تمام فعالیت‌ها و کارهای علمی شما به‌صورت یکجا مطلع شوند.

لیست مجلات علمی پژوهشی جغرافیا
ادامه مطلب

همچنین کد شناسه ORCID احتمال اشتباه را کاهش می‌دهد. ممکن است پژوهشگر دیگری هم نام شما در رشته‌تان فعالیت داشته باشد و یا  زمانی که شما نام خود را به زبان دیگری می‌نویسید، مشابه نام فرد دیگری شود. برای این‌که در جامعه علمی از چنین اشتباهاتی جلوگیری شود و مقاله هر فردی به‌درستی به آن فرد نسبت داده شود، بیشتر مجلات علمی معتبر در هنگام ارسال Manuscript مقاله از نویسنده مقاله می‌خواهند که شناسه ارکید خود را ارائه دهند. داشتن شناسه ارکید برای سابمیت مقاله به مجلات خارجی ازجمله Nature و Springer ضروری است.

تماس با ما:
ایمیل:
آدرس:
استان: تهران، شهرستان : تهران، بخش : مرکزی، شهر: تهران، محله: فردوس، خیابان بیست متری ولیعصر، خیابان شهید محمد کاظم اعتمادیان، پلاک: 18.0، سبحان، 1، طبقه: 3، واحد: 13،

با ما در ارتباط باشید

    کلیه حقوق پلتفرم ژورنال یاب متعلق به موسسه ژرف اندیشان رستاک میباشد
    5/5 - (1 امتیاز)