مراحل چاپ مقاله در مجلات الزویر

مراحل چاپ مقاله در مجلات الزویر

نگارش و یا مراحل چاپ مقاله در مجلات الزویر (Elsevier) دارای امتیازات فرآوان برای نویسندگان مقالات علمی می باشد. انتشار یک مقاله در یک ژورنال یکی از اهداف اساسی هر محققی است. به‌عنوان یک محقق، ما تلاش می‌کنیم تا به‌منظور پیشرفت علم، تحقیقاتی باکیفیت بالا را انجام دهیم. آنچه که ما به آن معتقدیم، فرضیه‌های منحصربه‌فرد است، همچنین کار ما بر روی داده‌های قوی و استفاده از یک روش تحقیق مناسب است.

همان‌طور که یافته‌هایمان را می‌نویسیم، هدف ما ارائه بینش نظری است و مفاهیم نظری و عملی در مورد کارمان را به اشتراک می‌گذاریم. سپس نوشته خود را برای انتشار در یک ژورنال پییر ریویو سابمیت می‌کنیم.

برای دانستن نحوه نوشتن مقاله و پایان نامه این مطلب را بخوانید و برای مشاوره با ما تماس بگیرید.

برای بسیاری از محققان، این کار سخت‌ترین بخش تحقیق است.

گاهی اوقات مشاهده می‌شود که وجود نقایصی در فرآیند تهیه و ارسال مقاله، منجر به عدم پذیرش تحقیق از سوی ناشران می‌شود. آگاهی از این کاستی‌ها شانس شما را برای دستیابی به پذیرش و چاپ مقاله‌تان افزایش می‌دهد و همچنین می‌تواند رزومه تحقیقاتی را غنی کرده و پیشرفت شغلی‌تان را ممکن سازد.

برای افزایش سایتیشن مقاله خود این مطلب را بخوانید و برای مشاوره با ما تماس بگیرید.

در این نوشته، مشکلات رایج در نگارش مقاله و ارائه راه‌حل‌های مفید برای نوشتن مقالات موثرتر برای دانشجویان دکترا و سایر محققان جوان، آورده شده است. هرچند انواع مختلفی از مقالات پژوهشی وجود دارد، اما این دستورالعمل‌ها بر روی نگارش یک مقاله کامل (شامل مرور ادبیات)، بدون درنظر گرفتن نوع روش‌شناسی (کیفی یا کمی)، و نوع رشته، تمرکز دارد.

برای اینکه در مورد مرور ادبیات برای مقاله بیشتر بدانید این مطلب را مطالعه کنید.

مشاوره رایگان چاپ مقاله

شماره همراه خود را وارد نمائید. کارشناسان ما با شما تماس می گیرند.

خدمات تخصصی ژورنال یاب

انتخاب مجله، استخراج، ترجمه، ویراستاری و پلاجیاریسم

کلیه خدمات مربوط به آماده سازی مقاله شما از قبیل استخراج ، ترجمه، ویراستاری علمی و ساختاری و سنجش عدم سرقت علمی و انتخاب مجله در ژونال یاب به شما ارائه می گردد.

ارسال مقاله برای مجله با سطح دلخواه شما و اخذ پذیرش و چاپ مقاله

شما می توانید فرایند سابمیت مقاله خود را به متخصصان ژورنال یاب بسپارید. ما پذیرش و چاپ مقاله شما در مناسب ترین مجله با سطح دلخواه شما را تضمین میکنیم.

تاسیس و راه اندازی نشریه علمی

کلیه مراحل تاسیس نشریه علمی از اخذ مجوز تا راه اندازی سامانه های مدیریت نشریات و دریافت ایندکس های معتبر از قبیل علمی پژوهشی، ISI، Scopus، ISC و تبلیغات دریافت مقاله را برای شما انجام میدهیم.

نوشتن مقاله برای مجلات علمی یک فعالیت بسیار رقابتی است و مهم است که دلایل ردشدن یک مقاله را بدانیم. علاوه بر این، فرآیند پییر ریویو(بررسی همکار) ژورنال‌ها، یک عامل ضروری در انتشار مقاله است، زیرا هیچ نویسنده‌ای قادر به شناسایی و رسیدگی به تمام مسائل احتمالی موجود در یک نوشته نیست.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و نحوه نوشتن چکیده مقاله این مطلب را مطالعه کنید. 

در ادامه مراحل چاپ مقاله در مجلات الزویر را بررسی می کنیم.

مراحل چاپ مقاله در مجلات الزویر

1.برای سابمیت و چاپ مقاله خود عجله نکنید.

در اولین مقاله من با عنوان “پنج راز برای ماندن (و پیشرفت کردن) در پروژه دکترا” – تأکید کردم که محققان باید در مراحل اولیه تحقیق یا تحصیلات دکترای خود، شروع به نوشتن کنند. این یکی از رازهاست، اما این به معنی سابمیت مقاله بلافاصله پس از نوشتن نیست. نویسندگان، گاهی اوقات به این واقعیت اعتقاد دارند که آن‌ها همیشه فرصت جبران نواقص کارشان را پس از بازخورد دریافت شده از ویرایشگر مجله و بررسی‌کنندگان آن‌ها خواهند داشت.

برای دانلود مقاله از این مطلب دیدن نمائید.

اما باید توجه داشت که یک رویکرد و نگرش پیشگیرانه، احتمال رد شدن سابمیت مقاله و ناامیدی را کاهش می‌دهد. این‌طور به نظر می‌رسد که یک جریان منطقی از فعالیت‌ها بر هر فعالیت تحقیقاتی غلبه دارد و برای تهیه یک نوشته پژوهشی باید این جریان دنبال شود. این فعالیت‌ها شامل خواندن مجدد و بادقت نوشته‌تان در زمان‌های مختلف و شاید در مکان‌های مختلف است. خواندن مجدد نوشته درزمینهٔ تحقیق ضروری است و به شناسایی رایج‌ترین مشکلات و نقص‌های موجود در نوشته کمک می‌کند که ممکن است نادیده گرفته شوند.

همچنین به اشتراک‌گذاری مقاله‌ها با سایر محققان و همکاران و گرفتن بازخورد از آن‌ها می‌تواند بسیار مفید باشد. بدین منظور، می‌توانید هر بخش از مقاله نوشته‌شده را که می‌خواهید بررسی‌کنندگان در آن خصوص نظر دهند هایلایت کنید.

برای دیدن نمونه نامه کاور لتر انگلیسی به این صفحه مراجعه کنید.

2.ژورنال مناسبی را انتخاب کنید.

یکی از مهمترین چاپ مقاله در مجلات الزویر انتخاب مجله مناسب است. همچنین می‌توانید از همکارانتان در مورد مناسب‌ترین مجله برای ارسال و سابمیت مقاله کمک بگیرید؛ پیدا کردن مجله مناسب برای مقاله‌تان می‌تواند به‌طور چشمگیری شانس پذیرش مقاله را افزایش دهد و تضمین دهد که مقاله را به مخاطبان هدف شما می‌رساند.

برخی از پایگاه داده‌ها مانند الزویر امکاناتی مانند Journal Finder  را بر روی وب‌سایت خود ارائه می‌دهد.  نویسندگان می‌توانند با واردکردن عنوان مقاله، یک خلاصه مختصر و زمینه تحقیق، فهرستی از مناسب‌ترین ژورنال‌ها را برای مقاله خود بیابند.

برای مشاوره و راهنمای نوشتن مقاله انگلیسی با ما تماس بگیرید.

محققان کم‌تجربه‌تر، گاهی اوقات تصمیم می‌گیرند تا کار پژوهشی خود را هم‌زمان به دو یا چند مجله ارسال کنند. سیاست‌ها و اصول اخلاقی تحقیق در همه مجلات علمی پیشنهاد می‌دهد تا نویسندگان در یک‌زمان تنها مقاله خود را به یک مجله ارسال کنند. در غیر این صورت ارسال هم‌زمان یک مقاله به دو یا چند ژورنال می‌تواند منجر به ایجاد مشکلات مربوط به قوانین کپی‌رایت برای نویسنده، اساتید دانشگاه و ژورنال‌های مربوطه شود.

3.اهداف، محدوده و دستورالعمل‌های نویسندگان مجله موردنظر خود را با دقت بخوانید.

هنگامی‌که چندین بار مقاله خود را بادقت خواندید و دوباره خواندید، و از همکاران خود بازخوردهایی را دریافت کردید و نهایتاً یک مجله هدفی را شناسایی کردید، گام مهم بعدی خواندن اهداف و زمینه کاری مجله در حوزه پژوهش موردنظر شما است. انجام این کار شانس گرفتن اکسپت را برای انتشار مقاله بالاتر خواهد برد. گام مهم دیگر دانلود و مطالعه دستورالعمل‌های مربوط به نویسندگان است.

باید اطمینان حاصل کنید که نوشته شما مطابق با ساختار و قالب موردنظر ژورنال است. برخی از ناشران گزارش می‌دهند که بسیاری از مقالات از الزامات مربوط به سبک و فرمت مجله موردنظر شامل موارد مربوط به ارقام، جداول و منابع تبعیت نمی‌کنند.

برای یادگیری نحوه نوشتن مقاله علمی کوتاه این مطلب را مطالعه کنید.

رد شدن مقاله می‌تواند در مراحل مختلف کار و در فرمت‌های مختلف باشد. به‌عنوان‌مثال، اگر هدف تحقیق شما با اهداف و حوزه کاری مجله مورد نظرهمراستا نباشد، یا اگر نوشته شما براساس چهارچوب مجله موردنظر ساختاریافته و فرمت نشده باشد، یا اگر مقاله شما انتظارات ژورنال را برآورده نسازد، ممکن است توسط سردبیر مجله در همان ابتدای کار و بدون ارسال برای داوری یا پییر ریویو رد شود. به این نوع رد شدن مقاله اصطلاحاً Desk rejection می‌گویند.

یعنی مقاله همان‌جا و روی میز سردبیر رد می‌شود و به مراحل بعدی نمی‌رسد. این نوع رد شدن مقاله می‌تواند برای نویسندگان دلسردکننده باشد، زیرا آن‌ها احساس می‌کنند که وقت گران‌بهای خود را هدر داده‌اند و حتی ممکن است اشتیاق آن‌ها برای انجام پژوهش‌های دیگر در این زمینه از بین برود.

برای آموزش ویرایش پایان نامه با ویراستیار به این صفحه مراجعه کنید.

4.اولین نتیجه و تأثیر خوب را با عنوان و چکیده خود ایجاد کنید.

عنوان و چکیده اجزای فوق‌العاده مهم یک مقاله هستند زیرا اولین مواردی هستند که سردبیر ژورنال آن‌ها را می‌بیند. مطالب زیر بازخوردهایی از سردبیران و کارشناسان در خصوص عنوان و چکیده مقالات ارسالی به ژورنال‌ها است:

  • عنوان باید موضوع یا تم اصلی مقاله را خلاصه کرده و سهم شما را در تئوری موجود در تحقیق بازتاب دهد.
  • چکیده باید با دقت طراحی‌شده و این موارد را شامل شود: هدف و محدوده مطالعه؛ مسئله اصلی که باید موردتوجه قرار گیرد بعلاوه تئوری تحقیق؛ روش استفاده‌شده؛ مجموعه داده‌ها؛ یافته‌های کلیدی؛ محدودیت‌ها؛ و مفاهیم تئوری و عملی را.

    برای سفارش نوشتن مقاله علمی پژوهشی با ما تماس بگیرید.

5.یک نسخه ویرایش حرفه‌ای داشته باشید – نوشته خود را، که شامل متن اصلی، لیست منابع، جداول و اعداد هستند ویرایش کنید (و نه‌فقط اصلاح).

ویژگی اصلی یک نوشته علمی، وضوح آن است. قبل از ارسال مقاله به ژورنال، توصیه اکید می‌شود که یک نسخه ویرایش حرفه‌ای برای ویرایش نوشته خود داشته باشید. مقاله‌ای که در یک ژورنال پییرریویو (منظور ژورنالی است که سبک داوری آن پییر ریویو باشد) سابمیت شده باشد قبل از انتخاب آن برای داوری (یا همان پییر ریویو)، ابتدا توسط هیئت تحریریه (editorial board) به‌طور دقیق و موشکافانه بررسی می‌شود.

برای اطلاع از چاپ مقاله در کنفرانس بین المللی از این مطلب دیدن نمائید.

براساس آمار منتشرشده توسط Elsevier، بین 30 تا 50 درصد از مقالات ارسال‌شده به مجلات الزویر، قبل از اینکه حتی به مرحله بررسی (پییر ریویو) رسیده شوند رد می‌شوند و یکی از دلایل اصلی رد شدن این مقالات، زبان ضعیف است. متنی که به‌درستی نوشته‌شده، ویرایش شده و ارائه شود، عاری از خطا بوده و کاملاً قابل‌درک خواهد بود و یک تصویر حرفه‌ای را از خود ایجاد می‌کند که تضمین می‌کند تا کارتان به‌طورجدی در جهان چاپ و نشر قرار گیرد. به‌هرحال، اصلاحات عمده‌ای که بر اساس درخواست یک بررسی‌کننده انجام می‌شود، دور دیگری از ویرایش را ضروری می‌سازند.

برای دانستن دلایل اصلی رد شدن مقاله این مطلب را بخوانید.

نویسندگان می‌توانند ویرایش نسخه‌های خود را با اتخاذ اقدامات احتیاطی در پایان آن‌ها آسان‌تر کنند. این اقدامات عبارت‌اند از اصلاح نوشته خود برای افزایش دقت و صحت (از توصیف‌های غیرضروری یا هنجاری اجتناب کنید مانند “باید در اینجا ذکر شود” و “نویسندگان بر این باورند”) و ارسال آن برای ویرایش، تنها زمانی که از تمام جهات کامل و آماده برای چاپ است.

شرکت‌های ویرایش حرفه‌ای مبالغ هنگفتی را مطالبه می‌کنند و صرفاً به لحاظ مالی قابل‌قبول نیست که مقاله‌تان را برای چندین بار ویرایش به آن‌ها بسپارید. برنامه‌های کاربردی مانند چک کردن املا و گرامر (spelling and grammar) در مایکروسافت وورد برای ویرایش مقاله‌تان بسیار کاربردی هستند. (برای مقالات فارسی از پلاگین ویراستیار نیز می‌توانید استفاده کنید). به‌هرحال مزایای ویرایش مناسب غیرقابل‌انکار است.

6.همراه با سابمیت مقاله حتما نامه به سردبیر (cover letter) را نیز ارسال نمایید. 

هرگز اهمیت نامه‌ای را که به سردبیر(editor ) یا سردبیر اصلی (editor-in-chief ) مجله ارسال می‌شود را نادیده نگیرید. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد بسیاری از سابمیتها، نامه به سردبیر را ندارند. درحالی‌که این نامه فرصت مهمی در اختیار نویسنده قرار می‌دهد تا سردبیر را متقاعد کند که کار پژوهشی‌اش ارزش بررسی را دارد.

برای آشنایی با نحوه مکاتبه با سردبیر مجله از این مطلب دیدن نمائید.

درنتیجه، برای نامه به سردبیر، نوشتن یک محتوای خوب ارزش گذراندن وقت را دارد. بعضی از محققان کم‌تجربه قسمت چکیده مقالۀ خود را در نامه کپی می‌کنند با این تصور که این کار برای چاپ مقاله کافی است. اکیداً توصیه می‌شود که از این کار اجتناب کنید. یک نامه خوب اولاً باید به‌خوبی تم و موضوع اصلی مقاله را ترسیم نماید.

برای آشنایی با نحوه پیگیری وضعیت مقاله ارسال شده به مجله از این مطلب دیدن نمائید.

دوم، در خصوص نوآوری مقاله صحبت کند؛ و سوم، مربوط بودن مقاله به مجله موردنظر را توجیه کند. بهتر است طول نامه تقریباً نصف یک صفحه باشد. مهم‌تر از همه، در نامه باید از همکاران و محققان دیگری که مقاله را خوانده و نظر داده‌اند تشکر شود.

برای آشنایی با نحوه نوشتن کاورلتر برای سردبیر مجله از این مطلب دیدن نمائید.

7.نظرات بررسی‌کنندگان را با دقت مطالعه کنید.

ادیتورها و سردبیران معمولاً اکسپت نوشته‌ها را بر اساس توصیه‌های ارائه‌شده از سوی بررسی‌کننده یا بررسی‌کنندگان با عنوان “تجدیدنظر و ارسال مجدد”  معلق نگه می‌دارند. این اصلاحات ممکن است به تغییرات عمده یا جزئی در نوشته نیاز داشته باشد. محققان کم‌تجربه باید تعدادی از جنبه‌های کلیدی پروسه تجدیدنظر را درک کنند.

برای آشنایی با نحوه انجام کامنت های داوری مقاله از این مطلب دیدن نمائید.

اول، باید اصلاحات را به‌دقت و باپشتکار دنبال نمایند؛ دوم، ضروری است که تمامی نظرات و اصلاحات ارائه‌شده را بررسی و رفع نمایند و چیزی را از قلم نیندازند؛ سوم، ارسال یا سابمیت مجدد مقاله باید تا مهلت ارائه‌شده توسط مجله انجام شود؛ چهارم، فرآیند تجدیدنظر ممکن است چندین مرحله را شامل شود.

روند تجدیدنظر نیاز به دو سند اصلی دارد. اولی نوشته تجدیدنظر شده است که تمام اصلاحاتی را که بررسی‌کنندگان درج کرده‌اند هایلایت می‌کند. دومی نامه‌ای است از پاسخ‌های نویسندگان که نشان می‌دهد آن‌ها همه موارد گفته‌شده توسط بررسی‌کنندگان و ادیتورها را موردتوجه قرار داده‌اند. این دو سند باید با دقت طراحی شوند.

نویسندگان مقاله می‌توانند با نظرات بررسی‌کنندگان موافق یا مخالف باشند (معمولاً توافق تحسین می‌شود) و همیشه موظف به اجرای توصیه‌های آن‌ها نیستند، اما در همه موارد باید توجیه خوبی برای روند اقدامات خود ارائه دهند.

برای آشنایی با ترتیب نام نویسندگان مقاله از این مطلب دیدن نمائید.

نتیجه

با توجه به تعداد روزافزون مقالاتی که برای چاپ به نشریات ارسال می‌شوند، فرآیند تهیه یک مقاله برای پذیرش آن از یک مجله می‌تواند دلهره‌آور باشد. مجلات با ایمپکت بسیار بالا، کمتر از 10 درصد از مقالات ارسال‌شده به آن‌ها را اکسپت می‌کنند، هرچند نرخ پذیرش برای موضوعات خاص یا بخش‌های موضوعی خاص معمولاً بیش از 40 درصد است. محققان ممکن است مجبور شوند تا مقالات رد شده خود را کمی تغییر داده و سپس برای ژورنال دیگری ارسال نمایند.

برای آشنایی با نحوه چاپ مقاله در مجلات Scopus از این مطلب دیدن نمائید.

هرچند توصیه‌های ارائه‌شده در اینجا جامع نیستند، اما اجرای آن‌ها دشوار نیست. این توصیه‌ها نیاز به توجه دقیق، برنامه‌ریزی و اجرای دقیق دارند. دنبال کردن موارد گفته‌شده به دانشجویان دکتری و دیگر محققان در نوشتن مقالات غنی کمک کرده  و احتمال انتشار مقاله را افزایش می‌دهد.

Source: elsevier.com

5/5 - (1 امتیاز)

مشاوره رایگان

شماره  همراه خود را در کادر وارد نمائید. تیم پشتیبانی ما با شما تماس می گیرند.