مقاله تحلیل گفتمان چیست؟

نوشتن مقاله تحلیل گفتمان به خصوص در امر سیاست جایگاه ویژه‌ای دارد. تحلیل گفتمان یک رویکرد میان‌رشته‌ای از جمله رشته‌های جامعه‌شناسی، روانشناسی، زبان‌شناسی، فلسفه، انسان‌شناسی و غیره است. در زبان‌شناسی سنتی واحد تجزیه و تحلیل متن، جمله است. ولی در تحلیل گفتمان واحد تحلیل متن فراتر از جمله است. در این تحلیل می‌توان روابط بین جملات را هم بررسی کرد.

برای دریافت مشاوره در مورد نحوه ارائه مقاله isi با ما تماس بگیرید.

تحلیل گفتمان چیست ؟ 

تحلیل گفتمان در واقع تحلیل کلام و گفتار و درک آشکار و پنهان معنا و مفهوم متن نوشته شده یا بیان شده است.

در تحلیل گفتمان تنها به معنای ظاهری کلمات و لغت‌های تشكیل دهنده جمله توجه نمی‌شود. بلکه فراتر از آن، شرایط و موقعیت مکانی، زمانی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی که جمله و متن بیان شده در این نوع تحلیل و ارزیابی در نظر گرفته می‌شود. در تجزیه و تحلیل گفتمان نه تنها روی جملات، بلکه روی مطالب مرتبط هم تأکید می‌شود. تحليل گفتمان برجسته‌ترین روش تحليل ارتباطات است.

گفت‌وگوها ، مصاحبه‌ها و سخنرانی‌ها و متون نوشتاری در تحلیل گفتمان مورد بررسی و تحلیل قرار می‌گیرد. گفتمان نقش‌های متفاوتی در زمینه‌های مختلف اجتماعی ایفا می‌کند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد ساختار مقاله نویسی این صفحه را مطالعه کنید.

لیست مجلات علمی پژوهشی علوم سیاسی
ادامه مطلب

روش تحلیل گفتمان

به طور کلی تجزیه و تحلیل گفتمان روشی است که در آن پژوهشگر به معنا و مفهوم داده‌ها و نوشتار و گفتار توجه می‌کند. در این روش، اسناد و کتاب و گفتاری که قبلاً ثبت و ضبط شده‌اند تفسیر می‌شود. پژوهشگر هیچ تغییری در این اسناد ثبت شده نمی‌تواند اعمال کند. از این رو روش تجزیه و تحلیل گفتمان روشی غیر مداخله گر است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هزینه چاپ مقاله در مجلات داخلی با ما تماس بگیرید.

در رویکرد و تحلیل گفتمان به همه عواملی که در شکل‌گیری معنا و مفهوم در متن موثر هستند توجه می‌شود و در کل تمام موقعیت‌ها و عوامل فرازبانی در نظر گرفته می‌شود. آموزش و یادگیری تجزیه و تحلیل گفتمان، به دانشجویان و اساتید کمک می‌کند تا مفهوم واقعی متن و سخنرانی را درک کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مراحل تبدیل پایان نامه به مقاله با ما تماس بگیرید.

خدمات تخصصی ژورنال یاب

معرفی بهترین و مناسب ترین مجلات برای مقاله شما

شما می توانید فرایند جستجو و یافتن مجله مناسب مقاله خود را به تیم تخصصی ژورنال یاب بسپارید. این کار تاثیر بسیار زیادی در پذیرش مقاله شما دارد.

استخراج، ترجمه، ویراستاری و سنجش عدم سرقت ادبی

کلیه خدمات مربوط به آماده سازی مقاله شما از قبیل استخراج، ترجمه تخصصی، ویراستاری علمی و ساختاری و قرایند های کنترلی از قبیل سنجش عدم سرقت علمی در ژونال یاب به شما ارائه می گردد.

لیست مجلات نامعتبر وزارت علوم
ادامه مطلب

ارسال مقاله شما برای مجله با ضمانت خدمات انجام شده

شما می توانید فرایند ارسال و یا اصطلاحاََ سابمیت مقاله خود را به متخصصان ژورنال یاب بسپارید. ژورنال یاب با بهره گیری از متخصصان توانا و با سابقه درخشان این کار را انجام می دهد.

انواع تحلیل گفتمان

به طور کلی سه نوع تحلیل گفتمان وجود دارد:

  • تحلیل گفتمان انتقادی: در این نوع تحلیل فقط شرایط و مفاهیم و معنای متن توصیف نمی‌شود بلکه ایدئولوژی پنهان در سخن و متن نیز تفسیر می‌شود. بنابراین هدف از این نوع تجزیه و تحلیل، توصیف نیست بلکه از نوشته، متن و گفته نیز انتقاد می‌شود. در این تحلیل مفهوم گفتمان بزرگ‌تر است.
  • تحلیل گفتمان ساخت گرا: در این نوع تحلیل فقط به ساختار جمله توجه می‌شود و اندیشه‌های پنهانی و شرایط و موقعیت مکانی، زمانی در پس متن در نظر گرفته نمی‌شود.
  • تحلیل گفتمان نقش گرا: مطابق تحلیل گفتمان نقش‌گرا هر نوشته و سخنرانی مختص به زمان و مکان خاصی است.

    برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نوشتن مقاله تحلیل محتوا با ما تماس بگیرید.

هرچند در رشته‌های مختلف مقاله‌های تحلیل گفتمان استفاده می‌شود. اما در عصر حاضر، نوشتن مقاله تحلیل گفتمان در امر سیاست جایگاه ویژه‌ای دارد.

نویسنده برای نوشتن مقاله تحلیل گفتمان علاوه بر قواعد مقاله نویسی، باید مهارت‌های تحلیلی دیگری هم داشته باشد. مقاله‌های تحلیل گفتمان مقاله‌های علمی هستند که می‌توان در مجلات علمی پژوهشی داخلی و مجلات خارجی ISI چاپ کرد.

برای اینکه در مورد نوشتن مقاله تدوین استراتژی بیشتر بدانید این مطلب را مطالعه کنید.

تماس با ما:
ایمیل:
آدرس:
استان: تهران، شهرستان : تهران، بخش : مرکزی، شهر: تهران، محله: فردوس، خیابان بیست متری ولیعصر، خیابان شهید محمد کاظم اعتمادیان، پلاک: 18.0، سبحان، 1، طبقه: 3، واحد: 13،

با ما در ارتباط باشید

    کلیه حقوق پلتفرم ژورنال یاب متعلق به موسسه ژرف اندیشان رستاک میباشد
    امتیاز دهید