انواع ژورنال ها از نظر اعتبار

انواع ژورنال ها از نظر اعتبار

با توجه به حجم زیاد ژورنال های علمی، جهت یافتن ژورنال مناسب جهت چاپ یک مقاله و یا برای انتخاب یک ژورنال تخصصی جهت خواندن مقالات آن، ژورنالهای علمی را می توان از دیدگاههای مختلف تقسیم بندی نمود. یک تقسیم بندی ژورنال ها بر مبنای دسترسی به مقالات ژورنال ها می باشد. تقسیم بندی دیگر بر مبنای اعتبار ژورنال هاست که بر اساس معیارهای مختلف صورت می گیرد. همچنین ژورنال ها را می توان بر مبنای رشته های تخصصی تقسیم بندی نمود. با تقسیم بندی ژورنال ها به گروه های مختلف می توان در کوتاه ترین زمان ممکن ژورنال مناسب و متناسب با هدف را انتخاب نمود. در ادامه شما می توانید با تقسیم بندی های مختلف آشنا شوید.

برای دریافت یوزر و پسوردهای دانشگاهی با ما تماس بگیرید.

انواع ژورنال ها از نظر هزینه

به طور کلی ژورنال های علمی از لحاظ هزینه به دو دسته کلی ژورنال های دسترسی محدود و دسترسی آزاد تقسیم می شوند.

 

سایت های درخواست مشاوره مقاله نویسی را در این مطلب بیابید.

خدمات تخصصی ژورنال یاب

انتخاب مجله، استخراج، ترجمه، ویراستاری و پلاجیاریسم

کلیه خدمات مربوط به آماده سازی مقاله شما از قبیل استخراج ، ترجمه، ویراستاری علمی و ساختاری و سنجش عدم سرقت علمی و انتخاب مجله در ژونال یاب به شما ارائه می گردد.

ارسال مقاله برای مجله با سطح دلخواه شما و اخذ پذیرش و چاپ مقاله

شما می توانید فرایند سابمیت مقاله خود را به متخصصان ژورنال یاب بسپارید. ما پذیرش و چاپ مقاله شما در مناسب ترین مجله با سطح دلخواه شما را تضمین میکنیم.

تاسیس و راه اندازی نشریه علمی

کلیه مراحل تاسیس نشریه علمی از اخذ مجوز تا راه اندازی سامانه های مدیریت نشریات و دریافت ایندکس های معتبر از قبیل علمی پژوهشی، ISI، Scopus، ISC و تبلیغات دریافت مقاله را برای شما انجام میدهیم.

ژورنال های دسترسی محدود Non-Open Access:

این ژورنال ها که عمده ژورنال های علمی را تشکیل می دهند، برای چاپ یک مقاله علمی مبلغی را از نگارنده ها دریافت نمی کنند. از آنجایی که مقالات چاپ شده در این ژورنالها به صورت رایگان در دسترس عموم قرار ندارند به آنها ژورنال های دسترسی محدود می گویند. در واقع هزینه این ژورنال ها از فروش مقالات چاپ شده در آنها تامین می شود. این ژورنال های به ازای هر مقاله مبالغی حدود 20 تا 50 دلار دریافت می کنند.

برای دیدن دسته بندی انواع مقالات تحقیقی به این صفحه مراجعه کنید.

برای استفاده از مقالات این ژورنال ها یا می بایست مقالات آنها را خریداری کنید و یا باید از پایگاه های داده ای یا بانک های اطلاعاتی مختلف مثل پایگاه داده دانشگاه ها استفاده کنید. عموما دانشگاه ها با عقد قرارداد با موسسات یا انتشارات مختلف در ازای مبالغی به صورت سالانه به تمامی مقالات منتشر شده توسط آن انتشارات ها دسترسی دارند. جهت دسترسی آسان به این پایگاها موسسه ژورنال یاب  نام کاربری و رمز عبور تعدادی از آنها را در اختیار کاربران محترم قرار داده است که از بخش دانلود می توانید آنها را دریافت کنید.

برای دریافت مشاوره در مورد پیشنویس مقاله یا manuscript  با ما تماس بگیرید.

ژورنال های دسترسی آزاد open access:

گروه دیگری از ژورنالها که به نسبت گروه اول کمتر می باشند ژورنال های دسترسی آزاد یا Open Access هستند. این ژورنال های جهت چاپ مقاله از نگارنده مقاله مبالغی (چند صد دلار) دریافت می کنند و مقالات را به صورت رایگان در اختیار همگان قرار می دهند. تصور عمومی اینست که این ژورنالها از اعتبار کمتری نسبت به ژورنالهای دسترسی محدود برخوردارند که این مطلب چندان صحیح نیست.

هدف این ژورنال ها در دسترس قرار دادن علم برای همه مردم است لذا هزینه های خود را از نگارنده های مقاله دریافت می کنند. بسیاری از ژورنال های معتبر علمی در میان این ژورنال ها وجود دارند که ژورنال هایی همچون PLoS Medicine با ضریب تاثیر(Impact Factor) برابر 15.617، Living Reviews in Relativity با ضریب تاثیر(Impact Factor) برابر 12.625، Nucleic Acids Research ضریب تاثیر(Impact Factor) برابر 7.836 و … از آن دسته هستند. عمده ژورنالهای برخی از ناشران نیز به صورت دسترسی آزاد هستند برای مثال بیشتر ژورنال های انتشاراتIOP (Institute of Physics) open access هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد معیارهای انتخاب مجله مناسب برای چاپ مقاله این مطلب را مطالعه کنید.

بسیاری از ژورنال های علمی دسترسی محدود (Non-Open Access) به شما این امکان را می دهند که در صورت تمایل هزینه مربوط به چاپ مقاله را پرداخت کنید و مقاله تان را به صورت رایگان در اختیار همگان قرار دهید. در صورتیکه در ژورنال های دسترسی آزاد حتما باید هزینه چاپ مقاله (Publication fee) توسط نویسندگان پرداخت شود.

برای اطلاع از نحوه داوری مقالات علمی پژوهشی این مطلب را بخوانید و برای مشاوره با ما تماس بگیرید.

انواع ژورنال ها از نظر اعتبار

مهمترین معیار جهت سنجش اعتبار ژورنال ها بخش مربوط به داوری آن ها می باشد. ژورنال ها از لحاظ داوری مقالات به دو دسته کلی ژورنال های با داوری( Peer Review )و ژورنال های بدون داوری( Non-Peer Review ) تقسیم می شوند. ژورنال های Non-Peer Review فرایند داوری خاصی ندارند و در صورتی که مقالات فرمت و موضوعات تحت پوشش ژورنال را رعایت کرده باشد در این ژورنال ها چاپ می شوند.

عمدتا مجلات (Magazines) جزء این گروه می باشند و بدون داوری مقالات را چاپ می کنند لذا این گروه از ژورنال ها از اعتبار علمی چندانی برخوردار نیستند. بر خلاف ژورنال های بدون داوری، ژورنال های Peer Review که از اعتبار بالاتری برخوردارند برای هر مقاله فرایند داوری مشخصی دارند.

فرایندهای تکمیلی ارسال نامه به سردبیر مجله برای چاپ مقاله را در این مطلب بخوانید.

عموما این ژورنال ها مقالات ارسال شده به آنها را برای 2 یا 3 داور می فرستند تا آنها نظراتشان را درباره سطح و کیفیت آن مقالات ابراز کنند. به طور کلی چاپ مقاله در این ژورنال زمان نسبتا بیشتری می طلبد و مقاله باید حتما استانداردهای مشخصی را پوشش دهد. یکی دیگر از معیارهای اعتبارسنجی ژورنالها قرار داشتن نام آنها در لیست ژورنالهای ISI می باشد که از طریق جستجو بر اساس نام ژورنال و یا کد ISSN ژورنال در سایت http://ip-science.thomsonreuters.com/mjl/ امکان پذیر است. علاوه بر آن، موسسه ژورنال یاب  با ایجاد اولین موتور جستجو گر مقالات علمی به زبان فارسی سعی نموده است به محققین کمک نماید تا در کوتاه ترین زمان ممکن به اعتبار ژورنالهای انتخابی خود پی ببرند.

برای اطلاع از موارد مهم اخلاق در پژوهش این مطلب را مطالعه کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

مشاوره رایگان

شماره  همراه خود را در کادر وارد نمائید. تیم پشتیبانی ما با شما تماس می گیرند.