روش نوشتن چکیده برای مقاله علمی پژوهشی

روش نوشتن چکیده برای مقاله علمی پژوهشی

چکیده مقاله اولین چیزی است که خوانندگان مقاله شما آن را می‌بینند. همچنین اولین تأثیرگذاری را بر سردبیرانی دارد که مقاله شما را می‌خوانند. یک چکیده خوب و کامل خوانندگان را متوجه می‌سازد که تحقیق شما درچه موردی است، چه کارهایی انجام داده‌اید، چرا این تحقیق را انجام داده‌اید و به چه نتایجی دست‌یافته‌اید. یک چکیده خوب باعث می‌شود تا افراد ادامه مقاله را نیز مطالعه کنند.

و این کار شانس اینکه مقاله شما در ذهن افراد بیشتری باقی بماند را افزایش می‌دهد و این اتفاق به این معنی است که احتمال استفاده از مقاله‌تان در تحقیقات آن‌ها افزایش یافته و سایتیشن مقاله‌تان بیشتر می‌شود. اگر پیام شما در چکیده واضح باشد احتمال اینکه دیگران آن را به ذهن بسپارند و در کار تحقیقی خود (حتی یک سال بعد) به آن رجوع کنند زیاد است. چکیده مقالات برای ژورنال‌های مختلف کمی متفاوت است.

بسیار مهم است که شما بخش “دستورالعمل برای نویسندگان” را در سایت ژورنال موردنظر خود مطالعه کنید تا چکیده‌ای مناسب آن ژورنال نگارش کنید.

برای دیدن نمونه نامه کاور لتر انگلیسی به این صفحه مراجعه کنید.

خدمات تخصصی ژورنال یاب

انتخاب مجله، استخراج، ترجمه، ویراستاری و پلاجیاریسم

کلیه خدمات مربوط به آماده سازی مقاله شما از قبیل استخراج ، ترجمه، ویراستاری علمی و ساختاری و سنجش عدم سرقت علمی و انتخاب مجله در ژونال یاب به شما ارائه می گردد.

ارسال مقاله برای مجله با سطح دلخواه شما و اخذ پذیرش و چاپ مقاله

شما می توانید فرایند سابمیت مقاله خود را به متخصصان ژورنال یاب بسپارید. ما پذیرش و چاپ مقاله شما در مناسب ترین مجله با سطح دلخواه شما را تضمین میکنیم.

تاسیس و راه اندازی نشریه علمی

کلیه مراحل تاسیس نشریه علمی از اخذ مجوز تا راه اندازی سامانه های مدیریت نشریات و دریافت ایندکس های معتبر از قبیل علمی پژوهشی، ISI، Scopus، ISC و تبلیغات دریافت مقاله را برای شما انجام میدهیم.

برخی از انواع چکیده مقاله را می‌توان توصیفی نامید. این چکیده‌ها، اطلاعات پس‌زمینه را ارائه می‌دهند و بخش مربوط به بحث‌ به‌طور خلاصه در چکیده آورده می‌شود. این چکیده‌ها همانند تریلر فیلم‌ها هستند. آن‌ها به‌اندازه کافی همه‌ی آنچه را که نیاز است تا خواننده ترغیب شود به خواندن مقاله ارائه می‌دهند.

اما همه‌چیز را کامل نمی‌گویند. آن‌ها اغلب بخش نهایی پیام را نمی‌دهند. بلکه با جملاتی مانند:” پیامد و نتیجه‌گیری این یافته‌ها برای توسعه سیاسی موردبحث قرار گرفت” چکیده را تمام می‌کنند. در برخی از رشته‌ها از این سبک نگارش چکیده بسیار استفاده می‌شود. اما این روش چندان جالب نیست. زیرا اگر تحقیق شما، پیامدها و نتیجه‌گیری‌های مهم و تأثیرگذاری داشته باشد، بهتر است این نتایج و پیامدها در چکیده مقاله نوشته شود. مگر آنکه به دلیل فرمت ژورنال موردنظرتان مجبور باشید از قالب چکیده‌های توصیفی استفاده کنید.

چکیده مناسب باید این اطلاعات را ارائه دهد:

چه‌کاری شما انجام داده‌اید؟

چرا این کار را انجام داده‌اید؟

به چه نتایج و یافته‌هایی رسیده‌اید؟

این پژوهش در آینده چه پیامدهایی خواهد داشت؟

برای مشاوره و راهنمای نوشتن مقاله انگلیسی با ما تماس بگیرید.

چکیده خوب باید به‌طور کامل چارچوب مقاله را از انگیزه نگارش آن تا پیامدها و نتیجه‌گیری نهایی بازتاب دهد. درنتیجه برای نمونه جمله آخر چکیده باید این‌گونه باشد: بر اساس یافته‌ها پیشنهاد می‌کنیم که یک رویکرد مشارکتی‌تر نیاز است برای توسعه پذیرش شهروندی جهت اصلاحات پیشنهادشده  برای سیاست آب ….”

این نه‌تنها به شما می‌گوید که پیامدهای سیاسی وجود دارد بلکه به شما می‌گوید که چه پیامدهای سیاسی وجود دارد (البته به‌اختصار). مثلاً در این مورد این پیامد ” نیاز به مشارکت شهروندان” است.

تعداد کلمات چکیده‌ها نیز متفاوت است. مثلاً برخی ژورنال‌ها حداکثر 120 لغت برای چکیده قرار می‌دهند درحالی‌که برخی دیگر بالاتر از 400 لغت را مجاز می‌دانند. البته طولانی بودن چکیده لزوماً به معنای خوب و کامل بودن آن نیست.

برای یادگیری نحوه نوشتن مقاله علمی کوتاه این مطلب را مطالعه کنید.

هرچند چکیده مقالات (abstract) در ژورنال‌های مختلف باهم متفاوت هستند. اما همه‌ی چکیده‌ها تقریباً 4بخش اساسی را شامل شوند:

  • هدف اصلی
  • روش تحقیق
  • یافته‌ها
  • نتیجه‌گیری

 

چکیده زیر را در نظر بگیرید:

چکیده مقاله انگلیسی

عنوان این مقاله ” تأثیر eWOM در رسانه‌های اجتماعی بر اهداف خرید مصرف‌کننده ” است. (برای ترجمه حتی می‌توانید از گوگل ترنسلیت نیز استفاده کنید.)

هدف اصلی تحقیق در چکیده مقاله

معمولاً اولین بحثی که در چکیده مطرح می‌شود هدف تحقیق است. (هایلایت زرد) در بیشتر مقالات جمله شروع برای بیان هدف مقاله به این صورت است:

The aim of this study is to examine

 In this paper we examine how

The purpose of this exploratory study is to determine

The aim of this article is intended to

In this paper, we investigate the effects

In this research, …

The current research applies a

برای آموزش ویرایش پایان نامه با ویراستیار به این صفحه مراجعه کنید.

روش تحقیق

مسئله و مشکل اصلی که قرار است بررسی شود چیست؟ چرا شما قرار است این پژوهش را انجام دهید؟ چند جمله اول چکیده باید به بیان مسئله‌ای که شما در این تحقیق به دنبال حل ان هستید بپردازد و انگیزه و اساس شروع کار تحقیقی را شرح دهد. مسئله یا مشکل تحقیق می‌تواند یک سؤال باشد یا یک شکاف در توجه انتقادی به یک متن یا یک نگرانی اجتماعی و … هدف تحقیق شما حل کردن این مسئله یا افزودن درک دیگر محققان رشته‌تان نسبت به این مسئله است.

برای سفارش نوشتن مقاله علمی پژوهشی با ما تماس بگیرید.

مورد بعدی که باید در چکیده به آن توجه شود روش تحقیق (همچنین جامعه آماری و نمونه) است. (هایلایت سبز) در این مقاله از روش معادلات ساختاری استفاده شده است و جامعه آماری آن نیز 384 نفر از دانشجویانی هستند که از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند.

این بخش باید توضیح دهد که چگونه شما این مشکل یا مسئله را حل می‌کنید. برای کارهای تحقیقی رشته‌های مربوط به علوم سخت (مانند فیزیک و شیمی و …) یا علوم اجتماعی، این بخش شامل توصیف دقیقی از فرآیندی است که طی آن شما تحقیقتان را انجام داده‌اید.

برای دانستن دلایل اصلی رد شدن مقاله این مطلب را بخوانید.

نوشتن یافته‌ها در چکیده مقاله

قسمت بعدی، یافته‌ها می‌باشد. (هایلایت آبی) که معمولاً با لغت results آغاز می‌شود. منظور از یافته‌ها همان داده‌های تحقیق است که تجزیه‌وتحلیل می‌شوند و در پایان‌نامه فصل چهارم را تشکیل می‌دهند.

نتیجه‌گیری تحقیق در چکیده مقاله

چه چیزی یاد گرفته‌اید؟

چکیده معمولاً بابیان تأثیرگذاری تحقیق بر حوزه تحقیق به پایان می‌رسد. شما باید خوانندگان را متقاعد کنید که تحقیقتان جذاب بوده و ارزش بررسی را دارد.

در این بخش شما باید در خصوص نتیجه‌ای که از تحقیق به‌دست‌آمده صحبت کنید.

برای دانستن دلایل فروش مقاله آماده چاپ این مطلب را بخوانید.

5/5 - (1 امتیاز)

مشاوره رایگان

شماره  همراه خود را در کادر وارد نمائید. تیم پشتیبانی ما با شما تماس می گیرند.