نحوه نوشتن کلمات کلیدی در مقاله

نحوه نوشتن کلمات کلیدی در مقاله

نحوه نوشتن کلمات کلیدی در مقاله می تواند به بهتر و بیشتر دیده شدن مقاله شما کمک کند. کلمات کلیدی مقاله نشان‌دهنده ماهیت مقاله بوده و سایتیشن مقاله شما را افزایش می‌دهد. بنابراین کلمات کلیدی نقش مهمی داشته و به کار بردن کلمات کلیدی مرتبط این امکان را فراهم می‌سازد تا افراد دیگر راحت‌تر مقاله شما را پیدا کنند.

ضرورت استفاده از کلمات کلیدی در مقالات علمی

هدف پژوهشگران از چاپ مقاله، انتشار نتایج پژوهش و بررسی‌های خود بین افراد جامعه است. بااین‌حال، اکثر محققان تنها چند مجله را به‌طور منظم مطالعه کرده که به‌طورمعمول، مجلات و ژورنال‌های تخصصی هستند. برای مثال، کسانی که بر روی روماتولوژی کار می‌کنند ممکن است مجله روماتولوژی را بخوانند، درحالی‌که کسانی که در زمینه اقتصاد محیط‌زیست فعالیت دارند، معمولا فصلنامه اقتصاد محیط‌زیست و منابع طبیعی را مطالعه می‌کنند.

برای دانستن چگونگی پیگیری وضعیت مقاله ارسال شده به مجله این مطلب را بخوانید.

مشاوره رایگان نگارش مقاله

شماره همراه خود را وارد نمائید. کارشناسان ما با شما تماس می گیرند.

خدمات تخصصی ژورنال یاب

انتخاب مجله، استخراج، ترجمه، ویراستاری و پلاجیاریسم

کلیه خدمات مربوط به آماده سازی مقاله شما از قبیل استخراج ، ترجمه، ویراستاری علمی و ساختاری و سنجش عدم سرقت علمی و انتخاب مجله در ژونال یاب به شما ارائه می گردد.

ارسال مقاله برای مجله با سطح دلخواه شما و اخذ پذیرش و چاپ مقاله

شما می توانید فرایند سابمیت مقاله خود را به متخصصان ژورنال یاب بسپارید. ما پذیرش و چاپ مقاله شما در مناسب ترین مجله با سطح دلخواه شما را تضمین میکنیم.

تاسیس و راه اندازی نشریه علمی

کلیه مراحل تاسیس نشریه علمی از اخذ مجوز تا راه اندازی سامانه های مدیریت نشریات و دریافت ایندکس های معتبر از قبیل علمی پژوهشی، ISI، Scopus، ISC و تبلیغات دریافت مقاله را برای شما انجام میدهیم.

اکثر محققان، علاوه بر مجلات تخصصی، یک یا دو مجله بین‌رشته‌ای معروف (مانند نیچر Nature) را نیز مطالعه می‌کنند تا از جدیدترین مقالات مطلع باشند.

بااین‌حال، ممکن است مقاله یک محقق مشهور در مجلاتی منتشر شوند که پژوهشگران دیگر به‌طورمعمول آن مجلات را مطالعه نمی‌کنند. در چنین شرایطی، موتورهای جستجو کمک‌کننده بوده و برای انجام کارشان نیاز به کلمات کلیدی دارند.

در برخی موارد هم عنوان مقاله به‌طور کامل توصیف‌کننده محتوای اصلی مقاله نیست. به‌عنوان مثال اگر در مقاله‌ای تحت عنوان “رویکردهای جدید در درمان دیابت” اثر برخی از گیاهان دارویی در درمان بیماری دیابت بررسی شده باشد، عنوان مقاله نشان‌دهنده این موضوع نیست و نام آن گیاهان دارویی در عنوان بیان نشده است. کلمات کلیدی مناسب برای چنین مقاله‌ای نام علمی این گیاهان دارویی است و هنگامی که محققی در موتور جستجو نام هر یک از این گیاهان را جستجو می‌کند، احتمال نمایش این مقاله در صفحه نمایش افزایش می‌یابد.

بنابراین عملکرد کلمات کلیدی این است که مکمل اطلاعات مندرج در عنوان باشد.

نمونه پاسخ به داوران مقاله را در این مطلب بخوانید.

چگونه کلمات کلیدی مناسب برای مقاله انتخاب کنیم؟

در اینجا چند نکته وجود دارد که به شما کمک می‌کند کلمات کلیدی مرتبط و مناسبی برای مقاله خود بنویسید:

  1. خود را جای خواننده گذاشته و از دیدگاه او به موضوع مقاله فکر کنید. به نظر شما یک فرد برای جستجوی منابع علمی با عنوان و محتوای مقاله شما، چه کلماتی را بیشتر در گوگل و پایگاه‌های علمی جستجو خواهد کرد؟
  2. بهتر است تعداد کلمه در هر عبارت کلیدی 2 تا 4 کلمه باشد.
  3. کلمات کلیدی باید شامل عباراتی باشند که نشان می‌دهند موضوع مقاله چیست. همچنین بهتر است شامل کلماتی مرتبط با موضوع باشد. (به عنوان مثال، اگر مقاله در مورد بیماری‌های قلبی است، از کلماتی مانند سیستم گردش خون، خون و غیره نیز در عبارت کلیدی استفاده کنید.)
  4. همچنین از اصطلاحات و عبارات مختلفی استفاده کنید که خوانندگان احتمالاً از آن استفاده می‌کنند (مثلاً اگر مقاله درباره اختلالات ستون فقرات باشد، از واژه‌هایی مانند نخاع، ستون مهره‌ها، ستون فقرات و … استفاده کنید.)
  5. تعداد کلمات و عبارات کلیدی بستگی به ژورنالی دارد که مقاله را سابمیت می‌کنید؛ اما به طور کلی حداقل و حداکثر تعداد عبارات کلیدی به ترتیب 3 تا 8 عبارت است و به‌طورمعمول 4 یا 5 عبارت کلیدی در مقالات استفاده می‌شود.
  6. اگر پژوهش در یک منطقه خاص (جغرافیایی، آب و هوایی و غیره) انجام شده، آن را به عنوان یک کلمه کلیدی استفاده کنید (به عنوان مثال مناطق نیمه‌خشک گرمسیری، مناطق قطبی، جنگل‌های مخروطی).
  7. مواد و تکنیک‌های تجربی استفاده شده در تحقیقات مقاله را که ممکن است کلمات کلیدی مناسبی باشند (مانند HPLC، آلکالوئیدها و کریستالوگرافی اشعه ایکس)، استفاده کنید.
  8. از پدیده‌ها یا مسائل خاص (مانند تغییرات آب و هوایی، آلودگی هوا، توسعه پایدار، مهندسی ژنتیک) به عنوان کلمات کلیدی استفاده کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و نحوه دانلود مقاله رایگان به این مطلب مراجعه کنید.

4.5/5 - (2 امتیاز)

مشاوره رایگان

شماره  همراه خود را در کادر وارد نمائید. تیم پشتیبانی ما با شما تماس می گیرند.